Axel Rütten, Pamela Palomba

Pamela Palomba je školitelka v oblasti umění designu pro kreativní transformaci, kde kreativní techniky, jóga a design zaměřený na člověka pracují v součinnosti při definování osobního a skupinového rozvojového projektu. Arteterapeutka vyškolená v ArTeA, po absolvování studia filozofie s psychologickým zaměřením. Dvacet let se zabývá šířením praxe arteterapie v kontextu rehabilitace a osobního růstu. Učitelka kundaliní jógy se specializací na vědu o mysli a humanistiku pro vedení a úspěch. Školitelka arteterapie podle modelu Transformace a forma, jehož je tvůrkyní, spolupracuje s výcvikovými školami Artedo. Autorka různých článků a knih. Mapy transformace. Plynout, měnit se, stát se prostřednictvím arteterapie (2021) – Transformace a tvar – Objevování využití hlíny v arteterapii (2012), Za hranicí nepohodlí – Cesty arteterapie v oblasti duševního zdraví (2009).

Axel Rütten je arteterapeut (Dipl KT, FH), umělec, trenér v oboru Design Art pro kreativní transformaci podle modelu Transformace a tvar®, učitel kundaliní jógy (KRI), specialista na vědu o mysli a humanologii v oblasti Leadership and Success®, trenér a supervizor v arteterapii. Vystudoval arteterapii na FH für Kunsttherapie na Univerzitě aplikovaných věd v německém Nürtingenu. Již 30 let vede arteterapeutické ateliéry, má konsolidované zkušenosti v oblasti psychiatrie a zdravotního postižení, autismu, drogové závislosti a vězeňství. Specializuje se na využití trojrozměrných technik v arteterapii. Spolupracuje se vzdělávacími školami Artedo. Je autorem různých arteterapeutických publikací.

Anotace přednášky: DECH TRANSFORMACE

Dýchat znamená být neustále v kontaktu s rytmem mezi přijímáním a opouštěním, naplňováním a vyprazdňováním, mezi zrozením a umíráním. Tento rytmus, zcela jedinečný a neopakovatelný, nás provází po celý život, a když uzavřeme poslední dostupný dechový cyklus, přenese nás do nové dimenze. Dokud jsme zde na Zemi, je dech nezbytný, protože je nejpřirozenější a nejinstinktivnější, jímž jsme všichni vybaveni ke komunikaci a k vzájemné výměně s vnějším i vnitřním prostředím. I „metoda transformace a formy“ navržená lektory, která se obrací k lidské bytosti jako k dynamickému procesu v kontinuálním vývoji, je tímto rytmem nevyhnutelně ovlivněna. Při prezentaci si metodu a účel dechu v jednotlivých jejích fázích názorně ukážeme.

Anotace workshopu: VYTVOŘTE (SI) PROSTOR POMOCÍ DECHU. Výtvarný a jógový workshop.

Náš workshop nabízí cestu mezi prouděním dechu a umělecko-tvořivým aktem. Jaký vliv má dýchání na kvalitu grafické značky, na výběr barev, na vyjádření tématu, na způsob, jakým se vztahujeme ke svým emocím? Budeme experimentovat s různými druhy dechu v kombinaci s různými výtvarnými technikami doprovázenými cvičeními pránájámy podle některých fází metody Transformace a forma.