Elena Cerruto

Elena Cerruto je taneční terapeutka registrovaná u Italské asociace tanečních terapeutů (APID®) a supervizorka. Je členkou Rady APID® a delegátkou APID® u Evropské asociace tanečních terapeutů (EADMT). Je choreografkou a tanečnicí: studovala moderní a klasický tanec v Paříži v letech 1974 až 1980. V prostředí italské asociace vytvořila metodu, Tanečně pohybová terapie mezi Východem a Západem, která je popsána v řadě publikací. Metoda spojuje západní vědecké objevy v oblasti neurověd s kosmologickou dimenzí čínské medicíny. Elena je také Shiatsu terapeutkou. Pravidelně navštěvuje aktualizační kurzy klasické čínské medicíny u Elisabeth Rochat de La Vallée a Clauda Larra. Tanečně pohybovou terapii studovala v Itálii a v Argentině u Maria Fuxe. Je magistrou druhého stupně na Arteterapeutické fakultě na Univezitě Sorbonna v Paříži, obor tanec (2013). Tanečně pohybovou terapii praktikuje v nemocnicích a léčebnách, kde pracuje s dětmi i dospělými, nevidomými i psychiatrickými pacienty. Od roku 1995 je ředitelkou vzdělávacího programu Tanečně pohybové terapie garantovaného odbornou asociací APID®.

Anotace prezentace a workshopu: SE ZADRŽENÝM DECHEM

Pozastavení – zadržení času mezi pandemií a válkou vytvořilo propojení s bolestí, což je také propojením mezi lidmi. V době pandemie se nemůžeme jeden druhého fyzicky dotknout, ale přece nikdo není sám: jsme kořeny jednoho stromu. Kořeny se pohybují a rostou. Dýchají se stromem. Dechem se lidská bytost spojuje sama se sebou a se světem.

„Když bolest začne utlačovat hrudník, Qi (vitální energie) plic se zablokuje. Qi dechu dokáže obnovit svůj oběh díky cyklickému pohybu: pád, sebrání se – zotavení a nového pozdržení před dalším pohybem“ (koncept tanečnice Doris Humphrey).

Pohyb směřovaný do otevírání a zavírání vytváří v tanci rytmus, který může pomoci obnovit rovnováhu. Plíce, mistr Qi, v klasické čínské medicíně vládnou organizaci Rytmů. Během pandemie lidé utrpěli zablokování toku energie: byli konfrontování se smrtí a bolestí kvůli nemoci, která napadá plíce. Práce s následky Covidu se zaměřuje zejména na šíři dechu, schopnost vnímat vůně a pachy, důvěru v život samotný. Můžeme ve svém vlastním srdci – dle klasické čínské medicíny v centru lidské bytosti – přijmout odpovědnost za vlastní existenci, utrpení, výživování se a za tanec v prostoru mezi Nebem a Zemí. Ve středu dyády, která se stává triádou v okamžiku, kdy se do středu postaví lidská bytost.

Meziprostor je zajímavý. Přechod mezi nádechem a výdechem.

Harmonie lidských bytostí vysílá vlny také ve vztahu k vnějšímu prostředí a posloupnost ročních období udává rytmus plynutí času. Nyní jsme v letním slunovratu: energetická kvalita pozastavení slunce může vyvolat pocit důvěryhodného spojení v tanci. Díky ní se mohou sami terapeuti v pomáhajících vztazích cítit dobře vybalancovaní.