Jana Špinarová Dusbábková

Mgr. Jana Špinarová Dusbábková, M.A., BC DMT je taneční terapeutka certifikovaná Americkou asociací tanečně pohybové terapie (ADTA). Přes dvacet let pracuje jako psychoterapeutka v ambulanci s duševně nemocnými v rámci skupin, stacionářů a individuální terapie, také pracuje s psychosomatickými klienty a v projektech pro děti z dětských domovů. Je akreditovanou supervizorkou ČIS, vedoucí výcviku taneční pohybové psychoterapie a lektorkou vzdělávacích programů. Baví ji možnost kreativity a hledání v psychoterapii, neustále ji fascinuje síla práce s tělem, metaforou i obyčejný lidský kontakt a změna pozornosti.

Anotace workshopu: DECH – NÁDECH, DVA, TŘI, VÝDECH, DVA, TŘI….

Neustálá výměna mezi vnitřním a vnějším světem. Nadechujeme si z okolí, vůně, závany, vzduch, miničástice, potřebné živiny, informace dovnitř do našeho světa. Přes plíce, smysly, nervové vzruchy, vjemy… Vydechujeme z těla, z plic, z hrudi vzduch, zplodiny, nepotřebné, neužitečné částice s uvolněním, úlevou, abychom se opět nadechli, přijali, vydechli, odevzdali, vyměňovali, komunikovali, žili. Vše často s minimální kontrolou, často nevědomě, ale nutně k životu v našem prostředí.

Budeme si kreativně hrát s obrazem dovnitř x ven, potřebné x neužitečné, komunikace, výměny. Jaký má dech rytmus, sílu, kam až proudí? Zkusíme cíleně pozorovat při dechu svoje tělo, informace, reakce, vzpomínky, obrazy. Soustředit se na to, jak se tělo, mysl a emoce propojují prostřednictvím dechu. Nádechu a výdechu. Co se stane, když začneme tento komunikační proud ovlivňovat, měnit, kontrolovat?