Tono Guth

Mgr. Anton Gúth je sociální pracovník, muzikoterapeut, hudebník, učitel rytmiky a bubnování. Založil školu bubnů Rytmika, kapely La3no Cubano a Drumstas. Od roku 2003 pracuje hlavně formou kurzů a workshopů Rytmiky pro různé cílové skupiny.

Sociální práci studoval na Univerzitě Komenského v Bratislavě, má ukončený speciální komunitní psychodynamický, psychoterapeutický výcvik SUR na Karlově Univerzitě v Praze, muzikoterapeutický výcvik, četné kurzy zaměřené na expresívní terapie a hudební pedagogiku absolvované v různých zemích (Joseph Moreno/USA, Jaroslava Zeleiova/SK, Dietmar Juergens/DE, Ida Kelarová/CZ,  Elena Amtmanová/SK, Zdeněk Šimanovský/CZ, Bodenseeinstitut/AT: Insuk Lee/Jižní Korea, Salzburg Orffschule: Manuela Widmer, Berlin: Karin Schumacher, Ursel Burek, AT: Cornelia Cubasch-König, Peter Cubasch, kurzy TaKeTiNa). Momentálně studuje bicí nástroje na konzervatoři v Bratislavě.

Ve svém přístupu k rozvoji Rytmiky (jako základu vstupu do světa hudby) využívá ve své praxi i techniky drumcircle, eurytmie, rytmiky řeči, rehabilitační Školy chrbtice a držania tela (Prof. MUDr. Anton Gúth, CSc.), tradiční vzorce slovenského folklóru, rytmiky Balkánu, Latinské Ameriky a Západní Afriky. Více na: www.zvukycezruky.sk, www.la3no.com,www.rytmika.sk

Anotace workshopu: KRUHY RYTMŮ A HRA TĚLA – ROZVOJ HUDEBNÍCH POHYBŮ

Naše tělo je základní hudební nástroj. Proto je efektivní začít s rozvíjením rytmiky nejdříve takovými technikami, které využívají tělo jako jednoduchý rytmický nástroj: bodypercussion, voicepercussion, postupně doplňované hrou na elementární rytmické nástroje. Hudba je nástroj, „ladička“ těl a jejích skupiny, ideální na podporu motoriky, komunikace, kreativity, spolupráce a celkového zdraví člověka.

„Tvořit znamená dýchat“.

V tomto workshopu budeme spolu zkoumat technologii bodypercussion, voicepercussion a hru na elementární nástroje z pohledu rozvoje kvality pohybu, tempa a jeho dynamiky (časové = frekvenční změny, tj. hlavně zrychlení a zpomalení). Ukážeme si, jak využívat gravitaci a váhu svého těla. Cílenou zážitkovou formou pro sebe zjistíte, jak je to s vaší schopností střídat uvolnění a napětí (řízení stresu), jak prožíváme vypadnutí z rytmu (děje – procesu) a co nám pomůže se do něho vrátit, případně ho vědomě rozlišit a řídit. Jak vytvářet jednoduché rytmické hry s různým zaměřením, bez nástrojů i s nástroji.